O nas

Poznaj nas
Przeczytaj od czego się zaczęło.

 

Historia


Oto pokrótce historia naszej działalności i tego, w jaki sposób dotarliśmy do dziedziny, którą obecnie się zajmujemy – innowacyjnym systemem „Inteligentny Dom”.

Produkcją sprzętu elektronicznego zajęliśmy się w 1997 roku. Wszystko zaczęło się od systemów alarmowych dla motoryzacji. Zdobyliśmy w tej dziedzinie ogromne doświadczenie, przez co staliśmy się jednym z największych polskich producentów alarmów samochodowych. W międzyczasie wytwarzaliśmy różnego rodzaju sprzęt elektroniczny, między innymi urządzenia dla PKP, Stoczni Szczecińskiej, Media Markt i wielu innych firm. Nasze urządzenia są podzespołami wielu produktów, wytwarzanych nie tylko w naszym regionie.

Podczas trwania projektu multiplekserów audio, powstała marka Ampio.


Marka Ampio


Wbrew pozorom nazwa ta nie pochodzi od systemów alarmowych czy motoryzacji, a od urządzeń audio. Jest to splot skrótów: słowa amplituner oraz input/output.

Nowoczesne systemy – jak to się zaczęło?


Idea inteligentnego domu powstała około 2000r. Były to westchnienia, marzenia i projekty studenckie. W głowach istniało już wyobrażenie, co można by było uzyskać dzięki takim rozwiązaniom. W naszym kraju wówczas mało kto o tym myślał, a w Europie jeszcze nie było formalnych standardów w tej dziedzinie. To czasy, kiedy standard KNX (wówczas EIB) rozpoczynał proces normalizacji, a pod obecną nazwą jeszcze nie istniał.

W roku 2007 przyszła pora by zmaterializować wyobrażenia. Powstała idea stworzenia innowacyjnego i wygodnego w obsłudze systemu. Od tamtej pory nasze rozwiązania rozwijane są bezustannie.
 
 
 
 

Nasz cel


Tworzymy nasze systemy automatyki, by wszyscy ci, którzy obecnie – tak jak niegdyś my – mają oczekiwania co do własnego domu czy mieszkania, mieli możliwość spełnienia ich za przystępną cenę. By były one spełnione w jak największym stopniu.

Konstruujemy i produkujemy urządzenia najlepszej jakości, charakteryzujące się niezawodnością i stabilnością działania.

Inteligentny dom Ampio jest niezwykle elastyczny i skalowalny. Rozwój instalacji naszego systemu nie musi kończyć się w momencie zakończenia prac instalacyjnych. Może być rozbudowywana przez cały czas, przez co początkowy budżet można ograniczyć do pewnego minimum, a system uzupełniać i konfigurować w późniejszym czasie.
 
 

Doświadczenie, a system automatyki domowej


Posiadamy bogate doświadczenie w konstrukcji urządzeń elektronicznych, programowaniu mikrokontrolerów, aplikacji komputerowych na różnego rodzaju platformy.

Dzięki bardzo dużemu doświadczeniu w motoryzacji mieliśmy możliwość poznać dogłębnie sieć CAN. Znamy dokładnie jej bardzo silne strony i ogromne możliwości, nie tylko z dokumentacji. Nie bez powodu nasz system komunikuje się za jej pośrednictwem.

Duża sprzedaż różnego rodzaju urządzeń elektronicznych pozwoliła nam nabrać doświadczenia w selekcjonowaniu doskonałych podzespołów, używanych w naszych produktach.

Nasz zespół składa się z automatyków, elektryków, elektroników i programistów. Dzięki wiedzy i doświadczeniu, mamy szeroki pogląd w zagadnieniu szeroko rozumianej automatyki.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w dziedzinie elektroniki konstruujemy urządzenia na najwyższym poziomie. Wybieramy podzespoły, które zagwarantują bardzo dużą żywotność komponentów wszystkich naszych realizacji.
 
 

Automatyka i elektrotechnika


Wiedza w dziedzinie elektroenergetyki/elektrotechniki pozwala nam konstruować urządzenia do zastosowania w instalacjach elektrycznych budynków i nie tylko. Do takich właśnie należą systemy inteligentnych domów.

Znajomość w zakresie automatyki zwiększa nasze kompetencje o kolejną dziedzinę. Pozwala nam ona wyjść poza szablonowe sterowanie podstawowymi urządzeniami w przygotowywanych systemach automatyki. Znamy problemy związane ze sterowaniem napędami elektrycznymi, ogrzewaniem, wentylacją, etc. Wiemy jakimi właściwościami mogą charakteryzować się poszczególne obiekty, którymi steruje nasz inteligentny dom.

Przez lata pracy nad systemem automatyki domowej, wypracowaliśmy wiele rozwiązań, którymi możemy śmiało się pochwalić. Nasz inteligentny dom składa się obecnie z kilkudziesięciu elementów różnego rodzaju. Urządzenia mają bardzo duże możliwości konfiguracji, przez co cały system Ampio SmartHome jest bardzo elastyczny.
 
 

Założenia i oczekiwania


Podstawowymi założeniami było stworzenie systemu niezawodnego, skalowalnego i elastycznego. Chcieliśmy stworzyć rozwiązanie, które sami chcielibyśmy mieć. I taki właśnie jest nasz inteligentny dom.

Pierwsze z założeń – niezawodność – to podstawa. Przede wszystkim stosujemy podzespoły najlepszej klasy. Jak ognia unikamy najsłabszych elementów w dziedzinie konstrukcji urządzeń elektronicznych. Eliminujemy gdzie tylko to możliwe kondensatory elektrolityczne, które są najczęstszym powodem usterek, wszelkiego rodzaju sprzętu elektronicznego. Gdzie tylko możemy stosujemy kondensatory tantalowe. Wszystkie podzespoły przechodzą bardzo rygorystyczną selekcję już na etapie projektowym.

Posiadamy również duże doświadczenie w dziedzinie sieci teleinformatycznych i doskonale zdajemy sobie sprawę z istnienia słabych punktów w tych systemach. Przez to stworzyliśmy system rozproszony.

Nasz inteligentny dom nie posiada jednostki centralnej, która jest obecna w przypadku większości systemów automatyki i stanowi ich najsłabszy punkt. Jej awaria unieruchamia praktycznie wszystkie funkcje, które chcieliśmy uzyskać decydując się na wdrożenie takiego rozwiązania.
Jednostka centralna jest tak zwanym masterem – rozdziela zadania pomiędzy urządzenia wykonawcze i weryfikuje ich stany i wartości mierzone.

Inteligentny dom Ampio to sieć niezależnych komputerów. Każde urządzenie to jednostka niezależnie skonfigurowana i zdolna reagować na wszelkie dane z otoczenia.
 

Nasze rozwiązania


Znamy również problematykę sieci radiowych. Ich podatność na zakłócenia i możliwość złamania zabezpieczeń. Jedynym pewnym medium transmisyjnym jest niezmiennie połączenie przewodowe. Dlatego inteligentny dom Ampio SmartHome komunikuje się za pomocą przewodu.

Dzięki dużemu doświadczeniu w protokolarnej integracji miedzysystemowej różnego rodzaju sprzętu: od przemysłowej aparatury pomiarowej, przez motoryzację, po urządzenia diagnostyki medycznej – mogliśmy przeanalizować różnego rodzaju protokoły stosowane w różnych warunkach.

Na bazie wiedzy i doświadczenia stworzyliśmy własny protokół, który sprostał naszym oczekiwaniom, by jednocześnie wypełnić zamierzone cele. Na samym początku przeszedł on kilka przemian i od tego czasu, aż do dziś, znakomicie sprawdza się (w niezmiennej postaci) w systemie inteligentnego domu.

Opracowaliśmy również własny sposób konfiguracji urządzeń – oprogramowanie konfiguracyjne. Mamy również aplikacje mobilne oraz bramkę IP, która poza komunikowaniem się z aplikacjami na urządzenia mobilne, pozwala na integracje inteligentnego domu z innymi systemami i urządzeniami IP.

Oczekiwania użytkowników ciągle rosną. My również przez cały czas rozwijamy możliwości naszego systemu. Nieustannie staramy się być o krok do przodu – tuż przed coraz bardziej wymagającym rynkiem w dziedzinie automatyki.

Rozwiązanie Ampio SmartHome, dzięki rozproszoności, jest jednym z nielicznych systemów, będących alternatywą dla potężnego KNX’a.
 
napisz do nas znajdź dystrybutora
Go to Top
Ampio Smart Home
Chopina 35
71-450 Szczecin, Polska
Copyright © 1997-2017
Facebook